• twarz
  • Zabiegi na twarz

Kwasy AHA-BHA

Kwasy do zadań specjalnych. Nowe rewolucyjne odkrycie kosmetologów - kwas pirogronowy - używany do tej pory wyłącznie przez lekarzy, znalazł już zastosowanie w kosmetologii. Dzięki szybkiej penetracji skóry właściwej pozwala na uzyskanie doskonałych efektów estetycznych, zbliżonych do tych, jakie dają agresywne zabiegi złuszczające. Kwasy z powodzeniem stosuje się od kilku lat w kosmetologii i dermatologii. Ich fenomen wynika z wielokierunkowego działania oraz wysokiej efektywności i bezpieczeństwa używania, a to podstawowe kryterium w ocenie preparatów kosmetycznych.

 

Kwasy mają zastosowanie zarówno w kuracjach przeciwtrądzikowych, jak i przeciwzmarszczkowych

- zmniejszają suchość skóry, zwężają ujścia gruczołów łojowych, łagodzą łojotok. W niskich stężeniach wpływają tylko na naskórek, regulując proces jego rogowacenia. Rozluźniają połączenia między martwymi komórkami w warstwie rogowej naskórka, co powoduje łatwiejsze i regularne ich złuszczanie się. W efekcie odkrywają warstwy nowych, świeżych komórek, powodując widoczną poprawę kondycji skóry. AHA ułatwiają również zatrzymywanie wody w zewnętrznej części naskórka. Kurację alfa-hydroksykwasami poleca się w przypadku skóry zniszczonej wieloletnim działaniem promieniowania słonecznego. Zabiegi z wyższymi stężeniami kwasów są polecane do cer dojrzałych, gdyż znacznie poprawiają stan skóry - zwiększają jej elastyczność, zmniejszają zmarszczki powierzchniowe, wygładzają naskórek, pomagają rozjaśnić przebarwienia i drobne blizny. Ich zastosowanie jest również zasadne w przypadku cer trądzikowych, ponieważ pomagają spłycać blizny potrądzikowe, łagodzą łojotok i zwężają pory. Aby przedłużyć efekty takich zabiegów, poleca się zwykle stosowanie produktów o niższych stężeniach kwasów w pielęgnacji domowej.

Wybielające

Depigmentujące działanie kwasów AHA polega na hamowaniu melanin przez zakwaszenie skóry. Biosynteza melanin w organizmie wymaga środowiska alkaicznego, dlatego zewnętrzne stosowanie kwaśnych roztworów może hamować tworzenie się nadmiernych przebarwień skóry. Alfa-hydroksykwasy powodują również usunięcie nagromadzonych melanin poprzez rozluźnienie warstwy korneocytowej naskórka i delikatne złuszczenie. Rozjaśnienie skóry następuje również w wyniku równego rozprowadzenia i zapobiegania zbijaniu się pigmentu w bryłki.

Przeciwzmarszczkowe i nawilżające

Jak już wspomniano, kwasy AHA wpływają na częściowe rozluźnienie struktury cementu międzykomórkowego, a dzięki temu może on wchłonąć więcej wody (w rezultacie zostaje nawilżona warstwa rogowa naskórka). Stymulują one również syntezę kolagenu i elastyny. Dodatkowo sól kwasu mlekowego, wchodząca w skład AHA, jest silnie higroskopijna i działa nawilżająco. Natomiast sam kwas mlekowy używany jest do bioliftingu, ponieważ ma działanie silnie nawilżające, uelastyczniające, zwężające pory, spłycające zmarszczki. W konsekwencji nadaje skórze zdrowy wygląd i ładny koloryt. Efektem długotrwałym stosowania kwasów będzie niewątpliwie poprawienie elastyczności skóry połączone z redukcją zmarszczek.