• odchudzanie
  • silowe
  • aeroby

Bieżnia z podciśnieniem

Uzyskanie smukłej talii, kształtnych nóg czy zgrabnej sylwetki niekiedy bywa bardzo trudne, mimo intensywnych ćwiczeń aerobowych, ćwiczeń rzeźbiących sylwetkę czy ćwiczeń na zwykłej bieżni oraz stosowania diety. Pomocna w pozbyciu się niechcianej tkanki tłuszczowej czy cellulitu może być bieżna ciśnieniowa.

Co to jest bieżnia ciśnieniowa?

Bieżnia ciśnieniowa to zwykła bieżnia obudowana specjalną kapsułą do wysokości bioder.

To urządzenie łączy zalety wysiłku fizycznego oraz działania podciśnienia. Panujące w kapsule podciśnienie przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej w takich partiach ciała, jak uda, pośladki, brzuch czy talia.

Jak to się dzieje?

Podciśnienie wraz z wysiłkiem fizycznym powoduje lepsze ukrwienie skóry oraz pobudza układ limfatyczny do zwiększonego usuwania nadmiernej ilości płynów czy produktów przemiany materii z tkanek. W wyniku tego uzyskuje się gładszą skórę, jędrniejszą i elastyczniejszą, a w konsekwencji zgubienie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Wolniejsze krążenie krwi powoduje zmniejszenie spalania tkanki tłuszczowej. Usprawnienie tego procesu wykorzystuje właśnie bieżnia podciśnieniowa. Ćwiczący na tej bieżni powoli spaceruje przez odpowiednio długi czas po bieżni. Podczas ćwiczeń następuje uwolnienie z tkanki tłuszczowej wolnych kwasów tłuszczowych .Te transportowane są przez krew do tkanki mięśniowej, gdzie rozkładane są do dwutlenku węgla i wody.

Skutki ćwiczenia na bieżni ciśnieniowej to:

Poprawa kształtu sylwetki, Redukcja ilości tkanki tłuszczowej, Redukcja cellulitu, Usprawnienie przepływu krwi i limfy w naczyniach, Usprawnienie przemiany materii, Poprawa kondycji fizycznej, Spadek masy ciała, Wzrost witalności, Poprawa samopoczucia.

Jak należy ćwiczyć na bieżni ciśnieniowej?

Bieżna ciśnieniowa to dobry sposób na szybkie stracenie kilku centymetrów w obwodzie ud czy talii. Ważna jest jednak znajomość zasad prawidłowego korzystania z bieżni ciśnieniowej. Przed rozpoczęciem ćwiczeń wykonywany jest wywiad lekarski, który dopuszcza pacjenta do ćwiczeń na takim przyrządzie do ćwiczeń. Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania do stosowania takiego treningu. Są to: Ciąża, Cukrzyca, Zakrzepy w naczyniach, Choroba nowotworowa, Niedoczynność tarczycy, Uciążliwa migrena, Choroby układu sercowo-naczyniowego, Epilepsja, Wszczepione elementy metalowe oraz stymulator serca, Przepuklina, dyskopatia, Ostre zapalenie żył, Rozwarstwienie rogówki, Proteza kolana lub biodra.

Przy rozpoczęciu ćwiczeń marsz powinien być spokojny. Przez pierwsze 2 minuty należy spacerować z podciśnieniem 15-20 m/bar. Następnie przez kolejne 26 minut prędkość oraz podciśnienie regulowane są indywidulanie, w zależności od możliwości ćwiczącego. Ciśnienie to najczęściej 25-30 m/bar. Po tym czasie na ostatnie 2 minuty należy zwolnić tempo oraz zmniejszyć podciśnienie do wartości z początku treningu. Przez pierwszy tydzień zaleca się ćwiczenie przez 30 minut 5 razy w tygodniu. W kolejnym tygodniu zmniejszamy ilość do 4 razy w tygodniu. Po 4 tygodniu kuracji trening na bieżni ciśnieniowej można zmniejszyć do 2-3 razy w tygodniu. Należy pamiętać, że aby uzyskać odpowiednie efekty, oprócz ćwiczeń na bieżni ważne jest stosowanie diety oraz przyjmowanie dużej ilości płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej lub napojów izotonicznych, specjalnie przeznaczonych dla osób uprawiających sporty.